Felnőtt tartalom. Elmúltál már 18 éves?
Igen | Nem
Nők a sör körül

Egy főzőműsor margójára-, hogy készül a sörecet?

Pár hete egy híres nevezetes főzőműsor -a Kézzel írott receptek-  vendége voltam, ahol Bereznay Tamás chef-fel főztünk egy sörös receptet. Sajnos a műsoridő rövidsége miatt, sok minden kimaradt abból, amit a sörrel való főzésről elmondtam, és nem árt tudni, ezért most leírom. Többen kérdeztétek a receptet is, illetve, hogy hogyan készítek házilag sörecetet.

Kézzel írott receptek forgatás

Kézzel írott receptek forgatás

Aki lemaradt a műsorról és szeretné megtekinteni, csak klikk rá, aztán megteheti:

rhttp://chilitv.tv/videok/1026_soros-majpastetom-sorecetben-pacolt-aszalt-szilva-es-csirke-sos-tesztaban.html

Íme a recept: Barna sörös májpástétom mézes sörecetben pácolt aszalt szilvával

Hozzávalók:

  • 0,5 kg csirkemáj
  • 1 kis fej vöröshagyma
  • só, bors
  • 1 dl barna sör
  • főzőtejszín
  • mézes barna sörecet
  • aszalt szilva
  • dió /elhagyható/

A májat, hagymát apróra vágjuk, a hagymát megpirítjuk, rádobjuk a májat és néhány perc alatt megsütjük. Az aszalt szilvát feldaraboljuk, és beáztatjuk mézes barna sörecetbe. A tejszínt feltesszük a tűzre, besűrítjük, majd a végén öntjük hozzá a barna sört. A sörrel nem forraljuk a tejszínt, mert keserű lesz a sör komlójától.  A májat és a sörös tejszínt botmixerrel pépesítjük. Sóval borssal ízesítjük, és belekeverjük az apróra vágott diót. Hűtőben kicsit dermesztjük, majd a sörecetes aszalt szilvát a tetejére tesszük.  Rozsos bagettel a legfinomabb. /Ez Vásárhelyi István (Pif) gasztromumus/gasztroblogger tippje, és neki lehet hinni. Szerintem ő remek ízlelő, kóstoló, sok hasznos és érdekes tanáccsal lát el, az írásai korrektek, építő jellegűek./Régen ennek a receptnek a boros változatát készítettem, amit mazsolával bolondítottam. Változnak az idők…

Májpástétom

Oké, de az ember lánya/fia honnan szerezzen sörecetet, amikor ilyet nem is lehet itthon kapni?

Hát akkor nem marad más hátra, segíts magadon, azaz készíts magadnak egy jó adaggal. Régebben több német sörmesterrel, házi sörfőzővel chat-eltem, rajtuk keresztül ismertem meg a sörecet készítését. Elképesztően egyszerű. Annyi a trükk, hogy élő, organikus élelmiszer, vagyis sör kell hozzá, mert csak az élő dolgokban mennek végbe biológiai folyamatok. 

A sörecet bármeddig eláll, és rengeteg mindenhez felhasználhatod. Majdnem az összes sörömből készítettem már, de legjobban a barna sörös  ízlett. A maláta pörkölése kellemes pörkölt kávés ízt és illatot ad az ecetnek, ettől lesz egyedi. A többi sörecet nem volt olyan karakteres ízvilágú, nekem olyan semmi különös nem volt. Ecet lett belőle, de semmi extra élményt nem nyújtott. Az erősen komlózott sörökből, vagy a hidegen komlózott sörökből nem érdemes szerintem készíteni, mert elillan belőle minden karakteres komlóaroma. 

Sörecet készítése:

Kellékek:

– dunsztos üveg (én 5 vagy 3 literessel dolgozom, éppen mi van kéznél)

– nem pasztörizált, szűretlen sör!!!!

-gézlap az üveg tetejére (vagy egy tiszta nejlon harisnya-már akinek van ilyen-tuti forrás lehet egy Nagynéni, Nagymama-én nyáron a Keresztanyámat húztam le egy nejlon zoknival, mert nem volt kéznél géz-de nyugi, nem közvetlen szedtem le róla…-meg már csak 3 üveggel maradt…:-))

Elkészítés: 

Mosd ki az üveget alaposan. Töltsd meg az üveget a háromnegyedéig sörrel. Egy réteg gézlapot rögzíts az üveg szájára egy gumival. Csak egy vékony réteg legyen, mert levegőznie kell a sörnek, hogy az alkoholt ecetté bontsa. Ez a réteg azért kell, hogy a bogarak, muslincák ne repüljenek bele. Lényeges, hogy meleg helyre (20-25 fok körül) tudd állítani az üveget, és ne mozgasd majd az elkövetkező 5 hétben. Azért nem szabad mozgatni, mert szépen lassan kialakul a tetején egy szürke hártya. /Vadélesztő/ Először egy vékony réteg alakul rajta, majd idővel egyre vastagabb lesz. Ilyen szürkés, kocsonyás réteg. Amikor már olyan vastag, hogy nem bírja a súlya, akkor mint egy fátyol elindul lefelé az üveg aljára. Ez nálam az 5 literesnél körülbelül az 5. héten szokott bekövetkezni. Amikor pár nap után, azaz kb. a 6. héten teljesen leült a hártya, akkor kész is az ecet. Nem kell hígítani, mert egy 5% alkohol tartalmú sörből körülbelül egy 5%-os ecetet kapunk. 

Barna sörecet

Sajnos most nem találom azokat a képeket, ahol már jól látható a hártya a tetején, de ezt nem olyan nehéz elképzelni.

Amikor leült a hártya, az ecetet egy gézlapon, vagy kávé filteren át kell szűrni, és már lehet is palackokba tölteni. Én egy részét mézzel szoktam összekeverni, és úgy palackozom. Ez csak annyi, hogy összeöntöm az ecetet egy fazékba a mézzel, és picit felhevítem. NEM forralom!

A kész ecetet lehet még fűszerekkel is ízesíteni. 

A mézes sörecetet nagyon szeretem zöld salátákhoz. Például a kedvencünk a: jégsaláta+koktélparadicsom+száraz, öreg, durván reszelt kecskesajt /szigorúan a KÁCA tanyáról, mert a Zsuzsi sajtjai zseniálisak, no meg a pálinkája is, meg a kolbászai…) majd ezt az egészet nyakon öntöm egy kis mézes sörecettel, meghintem egy kis malátával (karamell maláta a kedvencem hozzá, ezen belül a carahell)

KÁCA tanya remekei

Egyszer, úgy három éve forgatott nálunk Borbás Marcsi (Gasztroangyal című műsorával), neki mutattam meg ezt a salátát, illetve az ecetet, szerették nagyon. 

Az a jó a sörben, hogy mindenféle állapotában fogyasztható. Amikor még csak sörlé, akkor édes finom egészséges nedű, akár gyerekeknek is, hiszen nincs még leerjedve, nincs benne alkohol. Az erjedés során, amikor fickósör névre hallgat, akkor nem isszuk meg, mert az a cél, hogy leerjedjen. Ebből lesz a kész sör. Amikor valamilyen oknál fogva nem ittuk meg a sört, akkor azt nem dobjuk ki, hagyjuk szépen, hogy a biológia tegye tovább a dolgát. Levegő és hőmérséklet kell csak neki, és remek ecetet lehet készíteni! 

A sörből továbbá még sörpárlat is készülhet. Imádom, szeretem! Na de ezt majd legközelebb….

Busi Jani, Rizmajer József, Bukovinszky László, és némi sörpárlat fogyasztás. De jó volt ez a délután!

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!