Az elmúlt hetek igen hektikusra sikeredtek. Karácsony előtt ez nem is szokott másként lenni, de megint sikerült belehúznom.
December 22-én debütált az első IPA sörünk a “Rock me Kapucinus”./ A fiaim 10. születésnapján. / Teljes izgalomban voltam, mert azon a héten még nem tudtam kóstolni a drágámat, így csak az elmondások alapján tudtam, hogy isteni. Csak az a baj, hogy hiszem ha látom, vagyis kóstolom. Szóval végül, amikor a kezeim közé kaptam, végre megnyugodtam és boldogan szállítottuk a Krak’n Town-ba, ahol tartottuk az első bemutatót. Az erjedése nagyon szépen alakult, a sokféle komló hozta az elvárt íz és illat kavalkádot. Nagyon klassz visszajelzéseket kaptam a sörre. A Bartók Béla úti Csapházból pár óra alatt elfogyott egy hordó. Örülök, hogy sok mindenkinek ízlik. Direkt nem egy nagyon harsány IPA, mert rájöttem, hogy ez nekem egyáltalán nem stílusom. Én jobban szeretem az “ivósabb”, “közérthetőbb” söröket. Egy elvetemült IPA fan-nak ez nem elég keserű, de szerencsére brutál bitter IPA-val már eléggé tele a piac, így mindenki megtalálja a magának valót.
A sokféle komló fantasztikus gyümölcsökre és virág kompozíciókra emlékeztető illatokat eredményez. Imádom a komlót, egy gyönyörűséges illatokkal megáldott növény. A komló a sör fűszere, szoktuk mi sörösök mondani. A komlótól keserű a sörünk, de ez adja a finomabbnál finomabb illatokat is. Vannak komlófajták, amiket inkább a keserűsége miatt adagoljuk a sörhöz (az alfa-savakról most nem tartok kiselőadást) és vannak, amiket a csodálatos illata miatt használunk. Ezek az aromakomlók. Az Amerikaiak, Ausztrálok és az Új-zélandiak nagyon elhúztak a komló nemesítésekben, döbbenetes növényeket termesztenek. Régebben Magyarországon is voltak komló ültetvények, nem is kevés, de nem is olyan karakteres komlókkal, mint ami a világban manapság a piacon forog. A német és cseh komlók uralták Európát, ezek sem rosszak, csak már kicsit uncsi. Szeretjük, mert jók, de uncsi, ez van. A jó magyar piros paprikát is szeretem, de azért van, hogy az ember másra is vágyik. Na, ilyen ez a komlóval is nálam. Annyiféle fajta komló létezik már, és tudom, hogy mind arra vár, hogy én felfedezzem őket. Mint az új parfümöket a drogériában. Pont úgy illatolom, és kenegetem, dörzsölgetem a bőrömre a komlót, mint a parfümöket. Tényleg, milyen jó lenne, ha lenne egy Nelson Sauvin parfümöm! Tuti lehet ilyet készíteni, mert tele van illóolajokkal, csak valahogy ki kell belőle préselni. Bár az is lehet, hogy az amcsik már ezt is kitalálták, csak még én nem tudok róla.
A család annyira be van oltva komlóilag, hogy pár évvel ezelőtt a lányom, amikor sétáltunk az orfűi tó körül, szaladt felém, hogy anya nem fogod elhinni, de itt is van komló a tó körül, csak le kell szednünk. Vadkomló. Nagyon büszke vagyok rá, hogy nem csak a pipacsot meg a rózsát ismeri fel.
Az IPA /India Pale Ale/ egy erősen keserűre komlózott felső erjesztésű sör, tele illatos aromakomlókkal. Nagyon karakteres sör. Ezekhez a sörökhöz brutális mennyiségű komlót használunk. Amúgy van egy sztori is, hogy miért így hívják ezt a sör típust. Amikor Indiába az angol gyarmatokra szállították hajóval a söröket, ki kellett, hogy bírjanak egy hosszú 3-4 hónapos hajó utat is. Időközben rájöttek, hogy a komlónak remek tartósító hatása van, szerették is, így egy jó nagy adaggal bekomlózták, és nem buggyant meg a nedű, mire partot értek. (Mennyi sört vittek ezek magukkal, hogy ilyen sokáig kitartott? Csak sör volt a hajón, semmi más? Vagy nem ittak eleget. )
Mire jó még a sok komló? Az elszúrt erjesztéseket, az erjesztési hibákat prímán el lehet vele fedni. (mint a barrikolt boroknál) Számos olyan vegyület keletkezik az erjesztés során, aminek távoznia kell a sörből. Ha ezek mégis benne maradnak, akkor elég zavaró élményt tudnak nyújtani. Vannak olyan ízhibák, amik az elmúlt 15-20 évben fel sem tűntek, mert már annyira megszoktuk őket. Egyszerűen a nagyüzemi sörök tele voltak olyan vegyületekkel -melyek persze az emberi szervezetre nem károsak-, csak az élvezeti értéken rontanak, de mivel nem volt összehasonlítási alap, ezért azt gondoltuk, hogy ennek ilyennek kell lennie. Aztán elkezdtünk mást is inni, és rájöttük, hogy ezek ízhibák, és bizony zavaróak, sőt kifejezetten rossz. No, de nem csak a nagyüzemi sörök érintettek, hanem számos kisüzemben is előfordult ilyen. Szerintem egyébként a hidegkomlózás manapság azért terjedt el inkább, mert az ízhibás sört így nem kellett kiönteni, sőt, mi több, még kellemes illatos sörré is lehetett varázsolni. Aztán annyira elterjedtek ezek az illatos keserű sörök, hogy jól rákaptunk a hidegkomlózásra.
Az egyetemen érzékszervi órán, rengetek íz és illathibát vizsgáltunk. Akkor jöttem rá, hogy mennyi hibás sört ittam már életemben. Ugyanis az ízeket, illatok memorizáljuk egy idő után. Volt olyan minta sör, amit tudtam, hogy nagyon sokszor ittam már, ráadásul kellemes élményekkel társítottam, mert rengeteget ittam belőle a Sziget fesztiválon /még a gyerekek előtti időszámításban/. Hát igen, így lehetett eladni nekünk a rossz söröket, mert nem tudtuk, hogy létezik ennél jobb is. Nem volt más, csak ez. De szerencsére mostanság rengeteg jó és izgalmas ízvilágú sörökkel lehet találkozni. Mint említettem a kisüzemek között is akadt már, meg nálam is előfordult már hibás erjesztés vagy kondicionálás, ezeket észre kell venni, és kezelni kell a problémát. A kisüzemek stabil minőségéről majd külön kifejtem egyszer a véleményem, mert erről hosszasan lehet elmélkedni.
Visszatérve a magyar IPA forradalomhoz….. Magyarországon az elsők között Kiss Tamás (Hopfanatic Sörfőzde, most éppen bezárt, de szerencsére a Rizmajer Józsival-csepeli sörfőzde-, már okoskodnak valami új finomságon), kezdett ezekkel a komlókkal kísérletezni. Annyira illatos söröket készített, hogy messziről érezted a sör illatát. Tomi amúgy szakács, és ez nagyon érződött a söreiben, mert bátran használta a komlót, mint fűszert a sör készítéshez. Annyira karakteres sörei voltak, hogy volt, hogy egy pohárral tudtam csak meginni egyes söreiből, mert besokalltam az íz és illat kavalkádtól. Nagy komlókirály ő!
Mivel az IPA nagyon karakteresen komlózott sör, nem ajánlom kezdőknek. Olyan kezdőknek, akik nem bírják a keserűt. Azok igyanak egy jó APA /American Pale Ale/ típust. Ezek is felső erjesztéssel készülnek, illatosak, de lágyabb, édeskésebb az ízviláguk. Alacsonyabb az alkohol foka is.Nyáron bármennyit meg lehet belőlük inni, igazi szomj oltó.
Mivel nekem még nincs APA típusú söröm, ezért most éppen ezen dolgozunk Fodor Gabi barátnőmmel /volt egyetemi csoporttársam az élelmiszer iparin/. Olyan háziasszonyoknak valót, mint amilyenek mi is vagyunk. Gabival tavaly októberben főztünk egy kb. 14 liternyi fűszeres sört, minimális komlóval, sok fűszerrel. Arra készülünk ugyanis, hogy a boszorkányok éjszakájára lefőzzünk egy igazi boszorkányosan jól sikerült csajos sört. Finom lett a minta, de nem vagyok még vele elégedett. Nagyon szép lágy, selymes sör, szép letisztult, de nem hozta azt a pluszt, amiért azonnal rohannék a boltba. Rádumáltam Gabit, hogy mégiscsak komlózzunk gazdagabban, de csak elegánsan. Szerencsére nem kellett sokat győzködnöm, mert elég hasonló az ízvilágunk. Arra viszont rájöttem, hogy nem szeretek ilyen kis szériás mintákkal pepecselni, mert pont annyi ideig tart 14 litert lefőzni, mint 600 litert. Nincs nekem ehhez sem idegem, sem időm. Gabi viszont annyira édes, mert otthon egy húsleves mellé simán feldob egy sört is vasárnap. Jól elrotyognak ott egymás mellett. 🙂 Ő ilyen kis precíz, mindent lefőz kicsiben (még kicsi rózsaszín mérlege is van), aztán csak utána nagyban. Mondjuk itt tényleg hasznos volt, mert ezekkel a fűszerekkel nekem sem volt tapasztalatom
Már a neve is megvan a sörünknek, sőt a szlogen is! Ez annak köszönhető, hogy amikor lefőztük ezt a sört, akkor eléggé besikeredtünk ezen a napon. Ittunk egy kis sörpárlatot is, meg kóstoltunk miegymást. Nagyon kreatívra sikerült az este, így született meg a szlogen :
Úgy érzi, hogy slöttyenplötty? Akkor igyon egy WALPURGIS-t!
Kommentek